Haberler

Müteahhit Yetkilendirme Sınıfları

müteahhit yetkilendirme

Son zamanlarda artan piyasa baskısı ile müteahhitlerin iş yapamaz hale gelmesi durumu ile devlet yeni bir önlem alıyor. Artık her isteyen müteahhit olup belirli inşaatlar yapamayacak.

Son zamanlarda artan piyasa baskısı ile müteahhitlerin iş yapamaz hale gelmesi durumu ile devlet yeni bir önlem alıyor. Artık her isteyen müteahhit olup belirli inşaatlar yapamayacak.

Müteahhitlere de yetki belgesi gelecek. Bu belge kapsamında verilen sınıflandırma sonucu iflas eden, usulsüz hareket eden ve iş yerlerini askıya alan tüm müteahhitlerin inşaat yapma izinleri iptal edilecek ve verilmeyecek. Her hangi bir can ve mal güvenliği tehditi durumunda ise 10 yıl süre ile yetki belgesi iptal edilecek.

8 Ayrı Sınıfa Ayrılacak

Tüm riskleri minimize etmek için yapılan bu uygulama ile, yapu müteahhitleri mesleki ve teknik anlamda yeterli olma durumlarına göre ve mali yeterlilik durumlarına göre esas alarak A-B-C-D-E-F-G ve H grubu olarak sınıflara ayrılacak. Bu sınıfların dışında geçici bir grupta yer alacak.

Geçici sınıfta olanlar ise ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterlikler ile iş deneyimi ve iş gücü koşulu aranmayacak.

Yetki Belgesi Sınıfları

  • A Grubu: İş deneyim tutarı yapım işleri eşik değeri iki katını geçen ve ortalama yıllık usta iş gücü en az 50, teknik personel iş gücü sayısı en az 8 olan gruptur.
  • B Grubu: İş deneyim tutarı yapım işleri eşik değeri 7/5î geçen ve ortalama yıllık usta iş gücü en az 24, teknik personel iş gücü sayısı en az 6 olan gruptur.
  • C Grubu: İş deneyim tutarı yapım işleri eşik değeri geçen ve ortalama yıllık usta iş gücü en az 12, teknik personel iş gücü sayısı en az 3 olan gruptur.
  • D Grubu: İş deneyim tutarı yapım işleri eşik değeri 2/3’ü geçen ve ortalama yıllık usta iş gücü en az 9, teknik personel iş gücü sayısı en az 2 olan gruptur.
  • E Grubu: İş deneyim tutarı yapım işleri eşik değeri 1/3’ü geçen ve ortalama yıllık usta iş gücü en az 6, teknik personel iş gücü sayısı en az 2 olan gruptur.
  • F Grubu: İş deneyim tutarı yapım işleri eşik değeri 1/10’ü geçen ve ortalama yıllık usta iş gücü en az 3, teknik personel iş gücü sayısı en az 1 olan gruptur.
  • G Grubu: İş deneyim tutarı yapım işleri eşik değeri 7/100’ünü geçen ve ortalama yıllık usta iş gücü en az 1, teknik personel iş gücü sayısı en az 1 olan gruptur.
  • H Grubu: İş deneyim ve iş gücü koşulu aranmamaktadır.

Yukarıdaki koşullara göre belirlenen bir gruptan alınan bu yetki belgesi ile işlerinize devam edebilirsiniz.

Tıkla Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

parahocam.com tamamen ücretsiz bir şekilde para ve finans ile ilgili tüm sorularınızın barındığı bir sitedir.

Site içerisinde olan yazıların imzasız ve kaynaksız bir şekilde paylaşılması ve çoğaltılması kesinlikle yasaktır.

Bu site kişileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, ekonomi,finans ve kredi hizmeti vermemektedir. Makaleler finansal kaynak sağlamak amaçlı değil sadece bilgi amaçlıdır. Buna bağlı sonuçlar nedeniyle bu sitenin veya bağlantılı sitelerin oluşmasında çalışmış herhangi bir kişi veya kuruluş aleyhine maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Copyright © 2019 ParaHocam.com

To Top