Kişisel Finans

Esnaf İşsizlik Sigortası Nedir?

2020 yılı itibari ile birçok yenilik hayatımıza girecek bunlardan birisi de “Esnaf İşsizlik Sigortası “konusudur. Peki nedir bu sigorta işlemi? Nasıl çalışır ve kimleri kapsar. Bununla ilgili detaylı bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Bu sigorta kapsamında Esnaf Ahilik Sandığı adı altında bir kuruluş kurulacak ve tüm Bağ-Kur’a bağlı olanlar ayrıca kendi adına çalışan tüm şirket ortakları bu sandığa prim ödeyerek zorunlu olarak sigortalanacaklar. Ödenecek ücretler ise yeni yapılan çalışmalar kapsamında asgari ücret ile birlikte belirgin hale gelecektir.

Ahilik Sandığı Nedir?

Şu anda hali hazırda nasıl sigortalı işçiler, işsiz kaldıkları durumda işsizlik fonundan belli bir maaş alabiliyorsa (belirli koşulları sağladıkları taktirde) artık Bağ-Kur’lular ve kendi primini yatıran kesiminde böyle bir imkandan faydalanması için böyle bir fon oluşturma çalışması içerisine girilmektedir. Aslında Esnaf Ahilik Sandığı, 2017 yılında İşsizlik Sigortası Kanunu ile yapılan değişiklikler neticesinde ortaya çıkmış bir isimdir. Ancak bu döneme kadar ertelendi ve en son olarak 2020 yılının Ocak ayı başından itibaren uygulamaya konmasına karar verildi. Bu çalışmalar sonucunda artık primini kendi yatıran ve Bağ-Kur’da bulunan tüm çalışanlar belirli bir para yatırarak bu sandığa üyelikleri olacaktır.

Emekli Tavla

Kimler Ahilik Sandığına Üye Olabilir?

Giriş kısmında belirttiğimiz gibi Bağ-Kur ve kendi adına prim ödeyen şirket sahipleri ve bireyseller bu çalışmalar kapsamında Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı olabilecekler. Anonim şirket yönetim kurulu üyeleri de zorunlu olarak prim ödeyecek. Ancak jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları, tarım alanında faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalılar kapsam dışında tutulacak. Bu kapsamla birlikte tüm çalışan kesimin işsizlik maaşının bulunması hedeflenmektedir.

Esnaf İşsizlik Sigortası Amacı Nedir?

Uygulamanın amacı mali sıkıntılar içerisine düşen ve şirketini ve/veya dükkanını kapatmak durumunda kalan esnaf ve işverenin kaybını önlemek en azından hafifletmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda tüm esnafa bir fon sağlamak hedeflerin içerisindedir.

Ahilik Sandığına Üyelik Zorunlu mu?

Bu sandığa koşulları sağlayan tüm kişiler zorunlu olarak sisteme dahil edilmesi planlanmaktadır.

Kesinti olacak mı?

SSK’da olduğu gibi bu çalışmada da kesinti olacak ancak devlette katkı sağlayacak. Günlük net kazancın %2’sini esnaf/işveren ödeyecek %1 oranda ise devlet katkı sağlayarak sandığa para yatıracak. Ancak ödenecek günlük prim tutarı, prime esas günlük kazanç alt sınırının iki katı üzerinden hesaplanacak tutardan fazla olamayacak.

Prim kesinti tutarı belli mi?

Henüz belli değil asgari ücret belirlendikten sonra kesinleşecektir. Rpara.com adresini takipte kalabilirsiniz.

Primler ne zaman kesilmeye başlayacak?

Çalışmalar sonucunda yürürlüğe girdikten sonra yani 2020 yılından itibaren Ahilik Sandığı Sigortası için prim kesintileri başlayacaktır.

Prim kesintisini hangi kurum yapacak?

 Bu çalışmaların primlerinin toplanmasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkili olacak.

İşsizlik maaşından nasıl faydalanılacak?

İşsizlik sigortası fonundan faydalanmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.  Ahilik Sandığı’ndan faydalanmak için de bazı şartlar bulunuyor.

  • Sigortalılığın sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan
  • Son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve primi ödemiş olanlara 180 gün (6 ay) işsizlik maaş ödenecek.
  • 900 gün faaliyetini sürdüren ve Sandığa prim ödemiş olanlar 240 gün (8 ay) maaş ödenecek.
  • 1080 gün faaliyetini sürdüren ve Sandığa prim ödeyenler 300 gün (10 ay) maaş alabilecek.
  • Sigortalıdan kesilen primler ve devlet payı iade edilmeyecek.
2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: Esnaf Ahilik Sandığı Nedir? | Para Hocam

  2. Pingback: Okuduktan Sonra İşsiz Kalmak | OkulHocam

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

parahocam.com tamamen ücretsiz bir şekilde para ve finans ile ilgili tüm sorularınızın barındığı bir sitedir.

Site içerisinde olan yazıların imzasız ve kaynaksız bir şekilde paylaşılması ve çoğaltılması kesinlikle yasaktır.

Bu site kişileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, ekonomi,finans ve kredi hizmeti vermemektedir. Makaleler finansal kaynak sağlamak amaçlı değil sadece bilgi amaçlıdır. Buna bağlı sonuçlar nedeniyle bu sitenin veya bağlantılı sitelerin oluşmasında çalışmış herhangi bir kişi veya kuruluş aleyhine maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Copyright © 2019 ParaHocam.com

To Top