Kişisel Finans

İkramiye Size Çıkarsa Ne Yapmalısınız?

İkramiye_cikmasi

Yılbaşı yaklaşırken ikramiyenin çıkması durumunda yapılacak pek çok şey var. Ancak bu durumların nasıl yönetilmesi gerektiğini çoğu insan bilmiyor.

Çoğu insanın hayalidir ikramiyenin çıkması, peki ya o büyük ikramiye ya da herhangi bir ikramiyenin çıkması durumunda ne yapmalısınız? Bugün büyük ikramiye yaklaşırken bu durumda yani ikramiye size çıkarsa neler yapmalısınız? Konusu hakkında bahsedeceğiz.

İlk olarak hemen heyecan yaparak etrafa paylaşmaktan çekinmelisiniz, özellikle sosyal medyada böyle bir paylaşım yapmak sizleri zor duruma sokacaktır. Öncelikle yasal prosedür nedir bunları öğrenmelisiniz yani:

  • Yasal olarak nasıl alacağım?
  • Parayı nereden ve nasıl alacağım?
  • Gizli olarak nasıl alacağım?

Bunların hepsini halletmek için öncelikle bir avukat edinin ve avukat ile gidip paranızı alın. Şimdi asıl konuya gelirsek bankalardan gelecek olan teklifleri sakince değerlendirmelisiniz ve acele etmemelisiniz.

Başlangıç olarak hepinizin bir miktar para harcama hissi olacaktır, bu çok doğal bu yüzden gözünüzü doyurmak için biraz para harcadıktan sonra o parayı bir bankaya yatırmalısınız.

Artık sakince bir plan yapabilir ve parayı gelecekte seni idame ettirecek bir şekilde harcamak veya yatırım yapmak için iyice düşünmenin sırası geldi.

İkramiye çıkarsa ne yaparsın
İkramiye çıkarsa ne yaparsın

İş Kurma Planları

İş kurma planlarınız kesinlikle olacaktır, ancak eğer bilmediğiniz bir sektör ise iyice araştırıp girmelisiniz. “Bu sektörde çok para var” diyenlere kulak asmayıp iyice kritik aldıktan sonra bu işe girişmelisiniz. Yani altından kalkacağınıza emin olmalısınız. İş kuracaksan eğer tüm kazandığın parayla değil belli bir kısmı ile girmen riski azaltacaktır.

Yatırım Yapmak

Kazandığınız para ile yatırım yapmak? Peki ya nasıl? Bunun için yukarıda da bahsettiğim gibi acele ile paranı saçma ve iyice araştır bilgi edin ve öğren. Bu bilgiler ile bir gelir planı çıkartmalısınız bu planlar ile ilerlerseniz eğer unutmayın başarı peşinden gelecektir. Unutmayın kendi bildiğiniz veya yeni öğrendiğiniz bir işe girmek her zaman daha avantajlı olacaktır. Bilmediğiniz sularda yüzmek her zaman tehlikelidir ve hızlı kaybettirir.

Kaybedeceğin Paranın Analizini İyi Yapmak

Her zaman kaybedilecek bir miktar olacaktır. Seni üzmeyecek bir miktar belirleyerek risk ancak kazanç vaat edecek olan yatırımlara bu parayı yatırabilirsiniz. Ancak unutmayın bu paranın kaybedilmesi durumunda sizin üzülmemeniz gerekiyor. Unutmayın para sizin için var, siz para için değil.

Borç vermek her zaman sizi sıkıntıya sokacaktır. Borç vermeyin ki dostlarınız ile aranız açılmasın. Ayrıca paranızın değeri her zaman aynıdır. Sizin değeriniz ise her zaman yüksektir. Siz kendinizi paradan değersiz olarak görmediğiniz sürece her miktar para ile mutlu olabilirsiniz.

Tıkla Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

parahocam.com tamamen ücretsiz bir şekilde para ve finans ile ilgili tüm sorularınızın barındığı bir sitedir.

Site içerisinde olan yazıların imzasız ve kaynaksız bir şekilde paylaşılması ve çoğaltılması kesinlikle yasaktır.

Bu site kişileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, ekonomi,finans ve kredi hizmeti vermemektedir. Makaleler finansal kaynak sağlamak amaçlı değil sadece bilgi amaçlıdır. Buna bağlı sonuçlar nedeniyle bu sitenin veya bağlantılı sitelerin oluşmasında çalışmış herhangi bir kişi veya kuruluş aleyhine maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Copyright © 2019 ParaHocam.com

To Top